Hemsidan och Facebook


Till alla ni som är medlem i Åsbo Släkt-& Folklivsforskarförening och som är aktiva på Facebook, finns nu ett sätt att inte missa något viktigt på föreningens hemsida. Du kan nu se till att bli notificerad (på Facebook) när en nyhet kommer på föreningens hemsida.

Gå till din Facebooksida. I sökfältet skriver du: Åsbo Släkt – och Folklivsforskare Klippan.
Nu får du upp olika val där du väljer: Åsbo Släkt – och Folklivsforskare Klippan (Personlig blogg). NU är du på föreningens Facebooksida. I den stora bilden nederst ser du 3 rutor. Den mittersta heter Gillar. Placera musen över texten Gillar och du får 3 val. Överst står där Gilla denna sidan, klicka på den, nästa val är: I ditt nyhetsflöde, klicka på Visa först, och det sista val är: Aviseringar, här klickar du på Alla på.

Det går även bra att gå via knappen “F´et” längst ner till höger, eller via bilden i “Gilla oss på Facebook” som båda finns på hemsidans startsida.