Räkna ut vilken veckodag en person är född



 

Räkna ut vilken veckodag en person är född

 

Tabell 1

 

JanFebMarAprMajJunJulAugSepOktNovDec
17011729175717851813184118691897192519531981400351362402
17021730175817861814184218701898192619541982511462403513
17031731175917871815184318711899192719551983622503514624
17041732176017881816184418721900192819561984034025036146
17051733176117891817184518731901192919571985255136140250
17061734176217901818184618741902193019581986366240251361
17071735176317911819184718751903193119591987400351362402
17081736176417921820184818761904193219601988512503514624
17091737176517931821184918771905193319611989033614625035
17101738176617941822185018781906193419621990144025036146
17111739176717951823185118791907193519631991255136140250
17121740176817961824185218801908193619641992360351362402
17131741176917971825185318811909193719651993511462403513
17141742177017981826185418821910193819661994622503514624
17151743177117991827185518831911193919671995033614625035
17161744177218001828185618841912194019681996145136140250
17171745177318011829185718851913194119691997366240251361
17181746177418021830185818861914194219701998400351362402
17191747177518031831185918871915194319711999511462403513
17201748177618041832186018881916194419722000623614625035
17211749177718051833186118891917194519732001144025036146
17221750177818061834186218901918194619742002255136140250
17231751177918071835186318911919194719752003366240251361
1724175217801808183618641892192019481976401462403513
1725175317811809183718651893192119491977622503514624
1726175417821810183818661894192219501978033614625035
1727155517831811183918671895192319511979144025036146
1728175617841812184018681896192419521980256240251361

Tabell 2

 

Söndag1815222936
Måndag2916233037
Tisdag310172431
Onsdag411182532
Torsdag512192633
Fredag613202734
Lördag714212835

Så här gör du
Leta först upp ditt födelseår i den vänstra delen av tabell1.
När du väl hittat det går du vågrätt in i den högra delen tills du når din födelsemånad. Där hittar du en siffra.
Till denna siffra adderar du ditt födelsedatum. Nu går du in i tabell2. Där hittar du din uträknade summa och ser vilken veckodag du är född.
För de som är födda före 28 februari 1900 lägger ni till 1 på summan ni får.
För de som är födda före 28 februari 1800 lägger ni till 2 på summan ni får.


Anledningen till att vi lägger till 1 respektive 2 på summan vi räknat ut, är att 1800 och 1900 var det inte skottår.
Skottår definieras:

 

  • Ett år som är jämnt delbart med fyra
  • INTE är jämnt delbart med 100…
  • …om det INTE också är jämnt delbart med 400.

Källor: Hemmets Journal 2003 nr 10 och RötterMed reservation för felskrivning.